VALAŠKOVCE: Existenciu VO ľudia rešpektujú, prekážajú im však streľby

24.01.2011 Humenné

Poruba pod Vihorlatom/Zemplínske Hámre 24. januára (TASR) - Obyvatelia niektorých obcí situovaných v blízkosti Vojenského obvodu (VO) Valaškovce vnímajú prítomnosť výcvikového priestoru slovenských ozbrojených síl po ...
Mnohým však prekáža hlučnosť vojenskej techniky počas cvičných strelieb a obmedzenie pohybu v okolitých lesoch. Niektorí starostovia z regiónu zastávajú názor, že VO je zbytočne veľký.
VO Valaškovce vznikol 1. februára 1952 na základe uznesenia vlády Československej republiky. Jeho súčasťou sa stali časti katastrálnych území 13 obcí a celé katastrálne územie obce Valaškovce. Štátna moc ju však zrušila ešte oveľa skôr, a to v roku 1937 pri zriadení Vojenského cvičiska Valaškovce, teda ešte pred vznikom VO. Miestni obyvatelia sa následne presťahovali na okraj Humenného, a to do Nových Valaškoviec, kde im postavili murované dvojdomčeky.
V súčasnosti sa tento priestor využíva ako letecká strelnica pre bojové vrtuľníky a cvičisko pre streľbu z bojových vozidiel i delostrelectva. Je tu zároveň zriadená pechotná strelnica s hádzaliskom ručných granátov, taktické poradové cvičisko, ako aj cvičisko vodenia bojových vozidiel.
\"Na území našej obce sa nachádza vojenská strelnica, v ktorej vykonávajú streľby vojaci z vojenských útvarov Michalovce a Trebišov. Do tohto výcvikového priestoru je, samozrejme, vstup zakázaný, \" informoval TASR starosta Poruby pod Vihorlatom Juraj Kriška. Ako dodal, obec má v súvislosti s existenciou toho územia finančný prospech v podobe dane z nehnuteľností. \"Vojenská technika však poškodzuje komunikácie v obci a počas vykonávania strelieb sa to prejavuje vo zvýšenej hlučnosti, \" poznamenal.
S existenciou VO Valaškovce majú svoje skúsenosti okrem ďalších okolitých obcí aj obyvatelia Zemplínskych Hámrov. \"Zavádzal by som, keby som tvrdil, že nám je to jedno, či tu vojenský obvod je, alebo nie je. Boli by sme radšej keby nebol, \" konštatoval ich starosta Jozef Gajdoš. Zároveň dodal, že aj keď mnohým prekážajú streľby z veľkorážnych zbraní a vrtuľníkov, na existenciu VO si domáci zvykli, čo sa napríklad prenieslo do rešpektovania osobitného režimu pre pohyb osôb na tomto území.
\"Čiže, na huby, turistiku či na drevo to ide len s platným povolením, na drevo navyše s platným povolením na ťažbu. Tento zvláštny režim svojím spôsobom umravňuje občanov vo vzťahu k nelegálnej ťažbe dreva, rešpektovaniu chránených prírodných lokalít v obvode a opatrnejšom prístupe k zberu húb a lesných plodín, čo nie je na škodu veci, \" podotkol Gajdoš.
Podľa jeho slov je však v tejto súvislosti územie v oblasti Vihorlatských vrchov využívané ozbrojenými silami SR príliš rozsiahle. \"Jednoznačné je, že VO je zbytočne veľký a bolo by vhodné jeho racionálne prehodnotenie, \" uzavrel starosta Zemplínskych Hámrov.
Asi 85 percent rozlohy VO Valaškovce tvoria zmiešané lesy s prevahou buka. Nachádza sa tam aj najvyšší bod Vihorlatských vrchov Vihorlat s nadmorskou výškou 1075 metrov. Obľúbeným turistickým cieľom pohoria je Sninský kameň a neďaleké jazero Morské oko.
 

Vyberte región

mark